2017-18 Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Wed. 6 Ohio Northern 9 Defiance 0 Final
  Ohio Northern 9 Concordia (Mich.) 0 Final
  @ Defiance, Ohio
Sat. 9 Grove City 7 Baldwin Wallace 2 Final
  @ Meadville, Pennsylvania
  Transylvania 7 Capital 2 Final
  Muskingum 0 Wash. & Jeff. 9 Final
  Baldwin Wallace 6 Westminster (Pa.) 3 Final
  West Va. Wesleyan 3 John Carroll 6 Final
Sun. 10 Transylvania 1 Otterbein 8 Final
Tue. 12 Cedarville 2 Otterbein 6 Final
Thu. 14 Capital 4 Earlham 5 Final
Fri. 15 Mount Union 9 Wash. & Jeff. 0 Final
Sat. 16 Ohio Northern   Kenyon Invitational   TBA
  Muskingum 2 Waynesburg 7 Final
Sun. 17 Ohio Northern   Kenyon Invitational   TBA
  Marietta 0 Thomas More 9 Final
Tue. 19 Wittenberg   Otterbein   Postponed
  Earlham 8 Muskingum 1 Final
Fri. 22 Ohio Northern   ITA Regionals   TBA
  @ Oberlin, Ohio
  St. Vincent 0 Mount Union 9 Final
  Muskingum 0 Bethany (W.V.) 9 Final
Sat. 23 Ohio Northern   ITA Regionals   TBA
  @ Oberlin, Ohio
  Concordia (Mich.) 6 Marietta 3 Final
  Capital 0 Ashland 9 Final
Sun. 24 Baldwin Wallace   ITA Central Regional Tournament   TBA
  Ohio Northern   ITA Regionals   TBA
  @ Oberlin, Ohio
  Heidelberg 0 Thomas More 9 Final
Mon. 25 Shawnee St.   Marietta   1:00 PM
Tue. 26 Heidelberg 0 Findlay 9 Final
  Heidelberg   Shawnee St.   1:00 PM
  @ Findlay, OH
Sat. 30 Mount Vernon Nazarene 5 Capital 4 Final
  Marietta   Geneva   12:00 PM
  Wooster 9 Capital 0 Final
 
October
Mon. 2 Mt. St. Joseph 0 Capital 9 Final
  Bethany (W.V.) 8 Muskingum 1 Final
 
February
Sat. 3 Baldwin Wallace   Kalamazoo   9:00 AM
  Baldwin Wallace   Albion   2:00 PM
Fri. 9 Kalamazoo   John Carroll   7:00 PM
  Paramount Tennis Club, Medina, Ohio @ Medina, Ohio
Sat. 10 Baldwin Wallace   Oberlin   10:00 AM
  Otterbein   Oberlin   3:00 PM
Fri. 16 Ohio Northern   Kalamazoo   7:00 PM
Sat. 17 Ohio Northern   Albion   2:00 PM
  John Carroll   Cleveland St.   6:00 PM
  Ohio Northern   Adrian   6:00 PM
  @ Albion, Mich.
Wed. 21 Otterbein   Ohio Wesleyan   4:30 PM
Fri. 23 Otterbein   Wooster   4:30 PM
  @ Lakewood Racquet Club (Lexington, Ohio)
Sun. 25 Heidelberg   Albion   9:00 AM
Mon. 26 Mount Union   Wooster   4:30 PM
 
March
Sat. 3 TBA   Heidelberg   TBA
  Spring Break Trip (3/3-3/11) @ Hilton Head, North Carolina
  Calvin   Marietta   12:30 PM
  Marietta   Wooster   4:30 PM
  @ TBA
  Birmingham Southern   Otterbein   5:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Sun. 4 Baldwin Wallace   TBA   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Penn St.-Berks   Otterbein   9:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Rochester (N.Y.)   John Carroll   12:00 PM
Mon. 5 TBA   Baldwin Wallace   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Ohio Northern   Minn. St. Moorhead   TBA
  @ Orlando Area
  Ohio Northern   Carthage   TBA
  @ Orlando Area
  Otterbein   Ursinus   9:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Covenant   Otterbein   4:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Tue. 6 Baldwin Wallace   TBA   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Ohio Northern   St. Vincent   TBA
  @ Orlando Area
  Baldwin Wallace   Roanoke   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
Wed. 7 TBA   Baldwin Wallace   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Ohio Northern   Muhlenberg   TBA
  @ Orlando Area
  Ohio Northern   Webber Int'l   3:00 PM
Thu. 8 Baldwin Wallace   TBA   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Ohio Northern   Coe   TBA
  @ Orlando Area
  Mount Union   Roanoke   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Saint Anselm   Otterbein   10:00 AM
  @ Orlando, Fla.
Wed. 14 Grove City   Mount Union   3:30 PM
Sat. 17 Otterbein   Mt. Vernon Naz.   12:00 PM
Sun. 18 Trine   Ohio Northern   11:00 AM
  Heidelberg   Wittenberg   3:30 PM
Mon. 19 Mount Union   Westminster (Pa.)   3:30 PM
Sat. 24 Ohio Northern *   Heidelberg   1:00 PM
  Marietta *   Baldwin Wallace   1:00 PM
  John Carroll *   Capital   1:00 PM
  Mount Union *   Otterbein   1:00 PM
Sun. 25 Ohio Northern   Wright St.   4:00 PM
Tue. 27 Ohio Wesleyan   Baldwin Wallace   3:30 PM
  Otterbein *   Muskingum   3:30 PM
Fri. 30 Heidelberg *   Marietta   TBA
  @ Marietta,OH
  Baldwin Wallace *   Mount Union   1:00 PM
  HOME
  Capital *   Ohio Northern   3:30 PM
 
April
Wed. 4 Marietta *   Otterbein   TBA
  Muskingum *   Mount Union   3:30 PM
  Capital *   Heidelberg   3:30 PM
  John Carroll *   Baldwin Wallace   3:30 PM
Sat. 7 Otterbein *   Heidelberg   TBA
  John Carroll   Denison   TBA
  Wooster   Baldwin Wallace   11:00 AM
  Marietta *   Capital   1:00 PM
  Mount Union *   Ohio Northern   1:00 PM
  John Carroll *   Muskingum   1:00 PM
Sun. 8 John Carroll   Case Western Reserve   TBA
  Carlton Courts
Tue. 10 Heidelberg *   John Carroll   TBA
  Ohio Northern *   Baldwin Wallace   3:30 PM
  Muskingum *   Capital   3:30 PM
  Mount Union *   Marietta   3:30 PM
Wed. 11 Baldwin Wallace   Ursuline   3:30 PM
Sat. 14 Muskingum *   Baldwin Wallace   1:00 PM
  Heidelberg *   Mount Union   1:00 PM
  Capital *   Otterbein   1:00 PM
  Ohio Northern *   John Carroll   1:00 PM
Wed. 18 John Carroll *   Mount Union   3:30 PM
  Baldwin Wallace *   Heidelberg   3:30 PM
  Otterbein *   Ohio Northern   3:30 PM
  Marietta *   Muskingum   3:30 PM
  Senior Day
Thu. 19 Otterbein   Wittenberg   4:30 PM
Sat. 21 John Carroll *   Otterbein   TBA
  Ohio Northern *   Muskingum   9:00 AM
  Lindner Tennis Fest @ Mason, Ohio
  Heidelberg *   Muskingum   11:00 AM
  Lindner Tennis Fest @ Mason, Ohio
  Baldwin Wallace *   Capital   1:00 PM
  Capital *   Mount Union   1:00 PM
  Marietta *   Ohio Northern   1:00 PM
  @ Mason, Ohio
Sun. 22 Wittenberg   Ohio Northern   8:00 AM
  @ Mason, Ohio
  John Carroll   Carnegie Mellon   10:00 AM
Tue. 24 Ohio Northern   Oberlin   4:30 PM
Sat. 28 Otterbein *   Baldwin Wallace   1:00 PM
 
May
Tue. 1 Ohio Northern   TBA   3:30 PM
  @ TBA
Fri. 4 Ohio Northern   TBA   1:00 PM
  @ Mason, Ohio
Sat. 5 Ohio Northern   TBA   10:00 AM
  @ Mason, Ohio
* Conference

View: Mobile | Desktop